Атопічний дерматит на тілі у дітей – Визначення та усунення симптомів

7 min. read
Показати більше

Атопічний дерматит — це незаразне, надзвичайно поширене захворювання шкіри, яке зустрічається у 10-20% дітей по всьому світу та у 2-5% дорослих. Це хронічне захворювання, тобто його ознаки можуть бути довготривалими, хоча немовлята і діти можуть «вирости» з симптомів. Зазвичай хворі відчувають його як чергування двох етапів — неактивної фази («перерви») і більш гострої активної фази («спалаху»). На обох фазах якісний догляд за шкірою може допомогти полегшити дискомфорт.

Ознаки І Симптоми

ЩО ТАКЕ АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ?

Атопічний дерматит (або атопічна екзема) — досить поширене захворювання шкіри, яке уражає як дорослих, так і дітей та немовлят всіх кольорів шкіри, у глобальному масштабі. Діти хворіють найчастіше — у 90% хворих атопічний дерматит розвивається у віці до п'яти років, і багато дітей виростають з хвороби. Вона рідко починається в зрілому віці.

1. Порушення бар'єрної функції шкіри спрощує проникнення мікроорганізмів 2. Активація імунних клітин, запалення 3. Свербіння
При атопічному дерматиті у дітей шкіра, як правило, виглядає нерівною, потовщеною і шорсткою.

Симптоми з'являються на шкірі голови («молочний струп»), обличчі й тілі, хоча зовнішній прояв і уражені ділянки можуть  відрізнятися у немовлят, дітей і дорослих:

  • У немовлят симптоми можуть розвинутися уже у віці 2-3 місяців. Висип зазвичай з'являється раптово, робить шкіру сухою, полущеною і спричиняє свербіння. У фазі загострення з інфікованої шкіри може сочитися рідина. Зазвичай атопічний дерматит у дітей виникає на обличчі — зокрема на щоках — і  шкірі голови (також відомий як «молочний струп»), колінах і ліктях. Дуже нетиповим для дітей є розвиток атопічної шкіри в області підгузників. Хоча попрілості можуть виглядати схожим чином, ця ділянка занадто волога для розвитку атопічного дерматиту.
  • У дітей, у яких хвороба розвивається пізніше (у віці від двох років до періоду статевого дозрівання), починається вона, як правило, з висипу на тілі, шкіра стає сухою, почитає свербіти, з'являються полущені плями. Як правило, шкіра виглядає нерівною, потовщеною та шорсткою. Ділянки, які найчастіше уражаються, — це згини ліктів або колін, шия, зап'ястя, щиколотки і/ або складки між сідницями й ногами. У дітей європеоїдного типу, як правило, симптоми розвиваються на внутрішніх поверхнях суглобів — ліктів, зап'ясть, під колінами та на зовнішньому боці щиколоток. У дітей негроїдної та монголоїдної раси, як правило, уражається шкіра на протилежній стороні суглобів: зовнішній бік ліктя або передня поверхня колін.
  • Атопічний дерматит у дорослих характеризується дуже сухою, полущеною шкірою і безперервним свербінням обличчя й тіла.
М'які іграшки (бажано з бавовняної тканини) можуть відвернути увагу дитини та запобігти сильним подряпинам.

Атопічний дерматит, як правило, має дві «фази». Під час неактивної фази («перерви») шкіра дуже суха, подразлива, лущиться і потребує постійного зволоження. Активні фази загострення (або «спалахи») вимагають більш ретельного догляду, а також застосування місцевих медичних препаратів, щоб заспокоїти запалену шкіру і полегшити свербіння.

Захворювання може бути дуже важким не тільки для уражених дітей, а також і для їхніх батьків, тому що утримати дітей від чухання буває дуже складно. Діти — зокрема немовлята і повзунки — інколи труться тілами об свою постільну білизну, килими або інші поверхні, щоб позбутися свербіння, а це може призвести до інфікування шкіри, що може спричинити проблеми зі сном, створюючи додаткове навантаження для батьків.

Тим не менш, ефективне лікування та хороший догляд за шкірою може значно полегшити дискомфорт.

Як дізнатися, що у моєї дитини почалось загострення?

У Вашої дитини може бути загострення, якщо…

У дитини спостерігається помірне свербіння.

Шкіра запалена і виникають болючі відчуття.

Шкіра дитини виділяє рідину і навіть може кровоточити.

У Вашої дитини може не бути загострення, якщо…

Застосування зволожуючих кремів пом'якшує симптоми.

Дитині вдається впоратися зі своїми симптомами без подряпин.

Шкіра дитини не пошкоджена і тільки злегка лущиться.

Якщо Ви не впевнені у симптомах своєї дитини, порадьтесь з дерматологом.

Причини Та Фактори, Що Сприяють Атопічному Дерматиту

Можливі причини і фактори, що сприяють розвитку атопічного дерматиту на шкірі у дітей

Дерматологи визначили кілька чинників, які спричиняють та посилюють симптоми, серед них:

Спадковість визначальна — якщо один або обоє батьків мають атопічний дерматит, ймовірність, що діти матимуть хворобу, підвищується.
Діти, які живуть у великих містах з високим рівнем забруднення, більш схильні до розвитку атопічного дерматиту.

  • Зв'язок з сінною лихоманкою та астмою. Існують докази того, що атопічний дерматит пов'язаний як з сінною лихоманкою, так і з астмою. Так званий «атопічний марш», як правило, починається з розвитком дитячого атопічного дерматиту, а пізніше, у підлітковому та дорослому віці, переходить у сінну лихоманку і астму.
  • Генетична схильність. Якщо один або кілька членів родини мають атопічний дерматит, їхні діти будуть схильні до ризику цих трьох атопічних захворювань.
  • Навколишнє середовище. Підвищений ризик розвитку захворювання характерний для дітей з розвинених країн, які мешкають в урбанізованих районах, де концентрація забруднюючих речовин вища, а також для тих, хто живе у холодних кліматичних умовах. Відоме дослідження, в якому показано, що ямайські діти, які живуть в Лондоні, мають в два рази більшу ймовірність розвитку атопічного дерматиту в порівнянні з тими, хто живе на Ямайці.
  • Стать. Жінки трохи більше за чоловіків схильні до цього захворювання.
  • Вік матері під час пологів. Існує ряд доказів, що діти, народжені матерями на пізніших стадіях дітородного віку, мають більшу схильність до атопічного дерматиту.

Як відомо, хворі мають дефіцит природних зволожуючих факторів (таких як сечовина і амінокислоти) і порушення епідермального ліпідного обміну. Цим пояснюється те, чому їх шкіра постійно суха, а її захисна функція порушена.

Загострення часто розвиваються в циклі атопічної шкіри (див. ілюстрацію). Це коло причин і наслідків, що починається, коли дитина чухає шкіру, яка свербить, і при цьому порушує й без того крихкий шкірний бар'єр. Відкриті шари стають ідеальним поживним середовищем для розвитку бактерій, а саме золотистого стафілокока. Бактерії розмножуються і заражають шкіру. Інфекція викликає запалення, яке викликає свербіння, і цикл починається знову.

Дерматологічні процедури допомагають розірвати цей колообіг атопічної шкіри.

Чинники, Що Сприяють Розвитку Атопічного Дерматиту

додаткові сприятливі фактори

Фактори, що сприяють розвитку захворювання, для різних людей відрізняються, тож може знадобитися щоденник для спостережень за зовнішніми чинниками та їхнім впливом на стан шкіри дитини. Такими факторами можуть бути:

Деякі продукти харчування, такі як горіхи, можуть спровокувати симптоми атопічного дерматиту.

  • Матеріали, які торкаються дитячої шкіри, такі як нейлон (що може призвести до потіння) та вовна (яка є подразником).
  • Продукти харчування та напої. Найбільш поширені з них — це молочні продукти, горіхи і молюски. Проте, перш ніж вилучити їх з раціону Вашої дитини, слід проконсультуватися з лікарем, щоб переконатися, що Ви не позбавляєте дитину важливих поживних речовин).
  • Алергія на хутро домашніх тварин, пилок або хатніх кліщів.
  • Психологічний стрес.
  • Миючі засоби, зокрема біологічні.
  • Пасивне паління (дим від цигарок)
  • Нестача сну і стрес (побічні ефекти захворювання) можуть ускладнити симптоми.

Дізнайтеся більше про фактори, які впливають на шкіру.

Рішення

Усунення дискомфорту від атопічного дерматиту на дитячій шкірі

Щоденне застосування зволожувачів для заспокоєння сухої шкіри, її подразнення і свербіння може зменшити емоційну напругу для дітей і батьків та поліпшити якість життя.

Незважаючи на те, що досі не винайдено способу лікування атопічного дерматиту, медики рекомендують ретельно застосовувати зволожуючий крем для полегшення сухості шкіри, зменшення її подразнення і свербіння, а також щоб позбутися емоційного напруження як дитині, так і батькам.

Під час фази «перерви» дуже важливо підтримувати щоденний режим догляду за шкірою, використовуючи пом'якшуючі засоби.

Пом'якшувачі

До пом'якшувачів, які ще називаються зволожувачами, належать креми, лосьйони і креми для обличчя, які можна використовувати у поєднанні з добавками для ванни та олійками для душу, щоб підтримати гідратацію шкіри. Пом'якшена шкіра менше свербить, а отже, менше схильна до подряпин і подразнення.

Основні інгредієнти, які входять до складу пом'якшувачів:

  • Жирні кислоти Омега-6Екстракти енотери та виноградних кісточок заспокоюють і живлять уражену шкіру, відновлюючи природний захисний бар'єр шкіри.
  • Лікохалкон А. Це природний антиоксидант із протизапальною дією, виділений із кореня солодки, який зменшує почервоніння і заспокоює запалення.

Дерматологічний догляд

Коли виникають загострення, важливо доповнити застосування пом'якшуючих засобів медичними препаратами активного догляду, які були прописані лікарем, — наприклад, лікувальні креми. Ці креми зазвичай містять кортикостероїди.

Кортикостероїди — ефективні та швидкодіючі інгредієнти, які полегшать свербіння під час загострень майже миттєво. Тим не менше, їх застосування повинно бути обмежене, відповідно до порад лікаря.

Заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl значно поліпшує зовнішній вигляд шкіри під час загострень.

Властивості заспокійливого крему для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl по захисту шкіри були клінічно підтверджені, і його використання значно поліпшує зовнішній вигляд шкіри при загостреннях. Цей засіб допомагає обмежити використання гідрокортизону під час загострень. Клінічні дослідження демонструють, що заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl показує той самий косметичний ефект, що й креми на основі 1% гідрокортизону. Заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl не є фармацевтичним препаратом і не замінює його.

Додаткові поради для батьків дітей з атопічним дерматитом на тілі

Вода у ванні для Вашої дитини повинна бути тепла, але не гаряча.
Рекомендується підтримувати нігті дитини на руках короткими, щоб запобігти серйозним подряпинам при чуханні.

  • Купайте дитину в теплій, але не гарячій воді.
  • Обмежуйте час приймання ванни від 5 до 10 хвилин.
  • Не використовуйте ванну з піною.
  •  Промокайте шкіру дитини майже насухо, й одразу наносьте пом'якшуючий засіб.
  • Наносьте пом'якшувач принаймні двічі на день.
  • Обрізайте дитині нігті коротко і гладенько, щоб дитина не змогла подряпати або проколоти шкіру.
  • Одягайте дитині бавовняні рукавички на ніч, щоб вона не подряпалась уві сні.Підтримуйте прохолодну температуру і низьку вологість в приміщенні.
  • Інколи буває корисно дати дитині ляльку, яку можна дряпати, тому що це може знизити потребу у чуханні власної шкіри.