Атопічний дерматит на обличчі у дітей – Визначення та зменшення дискомфорту

6 min. read
Показати більше

Приблизно 10-20% дітей по всьому світу мають атопічний дерматит — хронічне, але незаразне захворювання шкіри, яке також уражає й дорослих. Його ще називають атопічною екземою. Типовими симптомами атопічного дерматиту є суха, подразлива шкіра, на якій час від часу розвивається загострення, яке супроводжується помірним або сильним свербінням, запаленням та болем. Незважаючи на те, що досі не винайдено лікування атопічного дерматиту, регулярний та послідовний догляд може допомогти послабити симптоми та подовжити періоди без загострень.

Ознаки І Симптоми

Що таке атопічний дерматит?

Атопічний дерматит (або атопічна екзема) — незручне, а іноді й виснажливо тривале захворювання шкіри, яке дуже часто зустрічається у дітей по всьому світу, хоча переважно в західних країнах. У той час як лише 2-5% дорослих страждають на цю хворобу, серед дітей і немовлят її поширення складає 10-20%. Більшість з тих, хто зазнав атопічного дерматиту (90%), починають хворіти у віці до п'яти років і багато дітей пізніше переростають це захворювання.

Зазвичай атопічний дерматит проявляється у чергуванні двох «фаз». У неактивній фазі шкіра є дуже сухою, подразливою і може лущитися, а тому повинна щоденно зволожуватись. Активні фази (або загострення, «спалахи») є більш болючими, і в цей час необхідно застосовувати місцеві медичні препарати, щоб шкіра заспокоїлась, а свербіння вгамувалось.

1. Порушення бар'єрної функції шкіри спрощує проникнення мікроорганізмів 2. Активація імунних клітин, запалення 3. Свербіння

Атопічний дерматит виглядає і відчувається по-різному у немовлят, дітей і дорослих:

  • У немовлят симптоми можуть розвиватися уже у віці 2-3 місяців. Висип може з'явитися раптово, що робить шкіру сухою, полущеною та провокує свербіння. У фазі загострення з інфікованої шкіри може сочитися рідина.
  • Якщо хвороба розвивається у дітей старшого віку (від двох років до періоду статевого дозрівання), вона проявляється у вигляді висипу, сухої шкіри, яка свербить, утворюються полущені плями. Як правило, на дотик шкіра нерівна, потовщена і шорстка.
  • Атопічний дерматит у дорослих, який зазвичай починається в дитинстві, характеризується дуже сухою, полущеною шкірою і безперестанним свербінням.
Симптоми атопічного дерматиту у немовлят з'являються на обличчі та шкірі голови.
Уражена шкіра у немовлят та дітей завжди суха, полущена та сильно свербить.

"Найбільш часто атопічний дерматит у немовлят виникає на обличчі та шкірі голови (особливо на щоках), а також на тілі (лікті й коліна)."

У дітей, які продовжують хворіти з раннього дитинства, висип часто починається з тіла — у згинах ліктів або колін, — також достатньо часто можна побачити молодих пацієнтів з атопічною шкірою на шиї, зап'ястях, щиколотках і/ або у складках між сідницями і ногами.

Атопічний дерматит ускладнюється через чухання, тому що нігті розривають бар'єр шкіри, що дозволяє бактеріям потрапляти у шкіру, де розвивається запалення. Немовлята часто труться шкірою об постільну білизну чи килимове покриття, щоб зменшити свербіж, більше того, у дітей різного віку свербіння може стати настільки нестерпним, що вони не можуть заснути. Переживаючи за дитину, батьки можуть відчувати себе безпорадними, не в змозі допомогти, а це, у свою чергу, викликає психологічний стрес. Але доброю новиною є те, що ефективне лікування та якісний догляд за шкірою може значно полегшити всі неприємності.

Якщо Ви не впевнені у Ваших симптомах, зверніться за консультацією до лікаря або дерматолога.

Causes & Triggers

Можливі причини і фактори, що сприяють розвитку атопічного дерматиту

Дерматологи визначили кілька чинників, які спричиняють та посилюють симптоми, наприклад:

Якщо батьки страждають на сінну лихоманку або астму, у дитини може розвинутись атопічний дерматит.
Дівчатка більше схильні до розвитку атопічного дерматиту, ніж хлопчики.

  • Члени сім'ї мають атопічний дерматит, сінну лихоманку і/ або астму. Встановлено зв'язок між атопічним дерматитом, сінною лихоманкою і астмою, а досвід показує, що якщо один або двоє батьків страждають від однієї або всіх цих хвороб, їхні діти будуть більш схильні до появи атопічного дерматиту.
  • Дитина мешкає в розвиненій країні, або у місті, де рівень забруднюючих речовин вищий, ніж зазвичай, або проживає в країні з холодним кліматом. Цікаво, що ямайські діти, які живуть в Лондоні, вдвічі більш схильні до розвитку атопічного дерматиту, у порівнянні з тими, які живуть на Ямайці.
  • Вона дівчинка. Дівчатка трохи більш схильні до розвитку захворювання, ніж хлопчики.
  • Мати народила дитину у пізньому віці. Існують доказів того, що діти, народжені на пізніх стадіях дітородного віку матері, мають більшу схильність до атопічного дерматиту.

Є ціла низка причин, чому після ураження симптоми погіршуються або відбуваються загострення. У хворих спостерігається дефіцит природних зволожуючих факторів (ПЗФ) (таких як амінокислоти) і порушення епідермального ліпідного обміну. Це пояснює, чому їх шкіра зазвичай суха, а її захисна функція порушена.

"Проблеми часто виникають через цикл атопічної шкіри. Він починається, коли дитина чухає місце, яке свербить, і порушує й без того крихкий шкірний бар'єр."

Це дозволяє бактеріям, а саме золотистому стафілококу, розмножуватися і заражати шкіру. Інфекція викликає запалення, яке знову викликає свербіння. Цикл починається знову.

Догляд за шкірою допомагає розірвати замкнене коло атопічної шкіри.

Чинники, Що Сприяють Розвитку Атопічного Дерматиту

Додаткові сприятливі фактори

Деякі продукти харчування, напої, тканини та матеріали вважаються факторами, що провокують прояви атопічної шкіри.

До них належать:

Батьки повинні уникати продуктів харчування, матеріалів і тканин, які можуть спровокувати симптоми атопічного дерматиту у дітей.

  • Матеріали на зразок шерсті й нейлону, які можуть бути абразивними і викликати подразнення та пітливість шкіри
  • Харчові алергії, найчастіше на молочні продукти, горіхи і молюски (порадьтесь з лікарем, перш ніж вилучати будь-які продукти з раціону дитини)
  • Алергія на хатніх кліщів, пил або пилок
  • Миючі та чистячі засоби
  • Макіяж (хоча з продукцією брендів, орієнтованих на чутливу шкіру, все повинно бути добре)
  • Пасивне паління (дим від цигарок)

Деякі додаткові ефекти захворювання — такі як стрес та безсоння — теж можуть погіршити симптоми.

Дізнайтеся більше про фактори, що впливають на шкіру.

Рішення

Усунення симптомів атопічного дерматиту на обличчі у дітей

Для батьків може бути дуже прикро бачити, як страждає їхня дитина, і хоч методів лікування атопічного дерматиту не існує, регулярний і послідовний догляд може допомогти запобігти погіршенню хвороби, заспокоїти шкіру, зменшивши біль та свербіння, знизити емоційну напругу, запобігти інфекції та зупинити потовщення шкіри.

План дій, швидше за все, включатиме розробку режиму догляду за шкірою, а також деякі зміни способу життя.

Для неактивних фаз щоденне використання пом'якшуючих засобів є надзвичайно важливим.

Пом'якшувачі

До пом'якшувачів, або зволожувачів, відносять лосьйони, креми, креми для обличчя, олійки для ванни і для душу, і всі вони використовуються з однією метою — зберегти шкіру зволоженою, пружною і захищеною від подразників. Їх регулярне використання є основоположним для догляду за атопічною шкірою і може подовжити неактивні фази захворювання. Дітям та немовлятам з атопічним дерматитом на обличчі потрібно застосовувати зволожуючі креми для обличчя принаймні двічі на день.

Щоб подовжити неактивні фази захворювання, поміж іншого, важливим є регулярне використання зволожувачів.

Основні інгредієнти, які входять до складу пом'якшувачів:

  • Жирні кислоти Омега-6 з екстракту енотери та виноградних кісточок. Вони заспокоюють і живлять уражену шкіру, відновлюючи природний захисний бар'єр шкіри.
  • Лікохалкон А (екстракт кореня солодки). Це природний антиоксидант із протизапальною дією, який зменшує почервоніння і заспокоює запалення.

Активний догляд

Коли виникають загострення, пом'якшувачі повинні застосовуватись у поєднанні з засобами активного догляду, такими як місцеві креми та спреї проти свербіння. Ці місцеві креми зазвичай містять кортикостероїди, наприклад, гідрокортизон.

Використання гідрокортизону для послаблення симптомів загострення атопічного дерматиту у дітей допустиме. Довгострокове застосування не рекомендується, тому що гідрокортизон може призводити до тоншування шкіри.

Як відомо, гідрокортизон є ефективним і швидкодіючим засобом, полегшуючи свербіння під час загострень. Однак багато батьків скаржаться, що при тривалому використанні його на дитячій шкірі можуть виникати різні негативні побічні ефекти. Крім того, засіб втрачає свою ефективність, якщо застосовувати його безперервно, а ще його не можна використовувати на великих ділянках шкіри.

Властивості заспокійливого крему для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl по захисту шкіри були клінічно підтверджені, і його використання значно поліпшує зовнішній вигляд шкіри при загостреннях. Цей засіб допомагає обмежити використання гідрокортизону під час загострень. Клінічні дослідження демонструють, що Заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl показує той самий косметичний ефект для обличчя, що й креми на основі 1% гідрокортизону. Заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl не є фармацевтичним препаратом і не замінює його.

Додаткові поради для батьків дітей з атопічним дерматитом на обличччі

Рекомендується підтримувати нігті на руках дитини короткими, щоб запобігти серйозним подряпинам при чуханні.

  • Використовуйте для миття теплу, а не гарячу воду.
  • Промокайте шкіру майже насухо й одразу наносьте пом'якшуючий засіб.
  • Наносьте пом'якшувач принаймні двічі на день.
  • Обрізайте дітям нігті коротко і гладко — так дитина не може подряпати і проколоти шкіру.
  • Одягніть на ніч на дитину бавовняні рукавички, щоб запобігти  дряпання обличчя уві сні.
  • Підтримуйте температуру в приміщенні прохолодною, а вологість пониженою.
  • Інколи буває корисно дати дитині ляльку, яку можна дряпати, так як це може знизити потребу у чуханні власної шкіри.