Атопічний дерматит на тілі – Ослаблення дискомфорту від повсякденних симптомів

6 min. read
Показати більше

Атопічний дерматит — це захворювання шкіри, на яке страждають 2-5% дорослих і 10-20% дітей у всьому світі. Це хронічний, довгостроковий стан, що характеризується сухою шкірою, яка лущиться, подразнюється й час від часу зазнає загострень з більш тривожними симптомами. Хоча способу лікування атопічного дерматиту не існує, регулярний і послідовний догляд за шкірою може захистити її.

Ознаки І Симптоми

Що таке атопічний дерматит?

Атопічний дерматит — також відомий як атопічна екзема — це хронічне захворювання шкіри, яке уражає шкіру на обличчі й тілі немовлят, дітей та дорослих.

1. Порушення бар'єрної функції сприяє потраплянню мікроорганізів у шкіру 2. Активація імунних клітин, запалення 3. Свербіння
Уражені ділянки варіюються від людини до людини. Типові симптоми: суха, подразнена шкіра, що лущиться.

Кількість скарг на атопічний дерматит зростає, особливо у Західному світі, спостерігається подвійне, а подекуди й потрійне збільшення числа випадків у порівнянні з 1980-ми роками. Для виникнення атопічного дерматиту немає переконливих причин, але є докази його зв'язку з астмою і сінною лихоманкою.

Хвороба уражає переважно дітей — у всьому світі хворіє 10-20% дітей, — тоді як серед дорослих уражено лише 2-5%.

У дорослих висип, як правило, виникає на шиї та в зоні декольте, на внутрішній поверхні ліктів та колін, на руках і ступнях ніг, а також на обличчі й шкірі голови. Для дітей і немовлят симптоми й уражені ділянки можуть дещо відрізняютися.

Люди з атопічним дерматитом часто відчувають додаткові незручності — такі як відсутність сну, стрес, упередження та відсутність впевненості в собі. Як і у випадку звичайного щоденного догляду за шкірою, певні зміни в способі життя можуть полегшити симптоми, наприклад, носити одяг з бавовни, зберігати понижену температуру тіла для уникання потовиділення і уникати харчових продуктів, які можуть спровокувати появу симптомів.

Якщо Ви не впевнені у своїх симптомах, порадьтеся з дерматологом.

Причини Та Фактори, Що Сприяють Атомічному Дерматиру

Можливі причини і фактори, що сприяють розвитку атопічного дерматиту

Дерматологам ще належить виявити основну причину виникнення атопічного дерматиту, не існує й способу його лікування. Тим не менше, відомий ряд факторів, які підвищують схильність до нього деяких людей у порівнянні з іншими. До них належать:

Атопічний дерматит може успадковуватись. Батьки, які страждають від нього, астми або сінної лихоманки, можуть передати захворювання своїй дитині.
Жінки, в цілому, більш схильні до атопічного дерматиту, навіть те, в якому віці вона народжує, може мати вирішальне значення для здоров'я дитини.

  • Спадковість. Доведений зв'язок атопічного дерматиту з астмою і сінною лихоманкою. Якщо один або обоє батьків страждають на одне з цих захворювань, існує можливість, що у дитини буде атопічний дерматит. Ризик цього підвищується пропорційно, якщо обоє батьків страждають на всі три захворювання.
  • Клімат / місце проживання. Холодний клімат підвищує ризик розвитку атомічного дерматитку, так само, як і життя в забрудненому місті. Задокументовано, що ямайські діти, привезені у Лондон, мають вдвічі вищий ризик розвитку атопічного дерматиту, ніж ті, хто живе на Ямайці.
  • Стать. Жінки трохи більш схильні до атопічного дерматиту, ніж чоловіки.
  • Вік матері. Діти, народжені пізно, мають підвищений ризик виникнення атопічного дерматиту, ніж діти молодих матерів.

Атопічній шкірі не вистачає природних зволожуючих факторів (ПЗФ), таких як амінокислоти, через що погіршується формування ліпідного бар'єру. Це робить шкіру незахищеною, а нижні шари — відкритими для інфекції, яка потрапляє з нігтів через поверхню шкіри під час чухання.

Симптоми атопічного дерматиту одночасно є факторами його розвитку. Коли шкіра суха і свербить, людина чухається. Подряпування порушує бар'єрну функцію шкіри. Це відкриває доступ інфекції з навколишнього середовища до нижніх шарів шкіри. Бактерії викликають подразнення і свербіння, і все починається знову. Це називається циклом атопічної шкіри.

Чинники, Що Сприяють Розвитку Атопічного Дерматиту

Додаткові сприятливі фактори

Хоча прояви у різних людей можуть відрізнятися, до інших впливів, які можуть посилити існуючі симптоми, належать:

Крім іншого, рекомендується носити бавовняний одяг. Він м'який і зручний. Вдягайте бавовняні рукавички, наприклад, на ніч — це допоможе запобігти подряпинам під час сну.

  • алергія на продукти харчування, зокрема на молоко, сир, горіхи, молюсків
  • алергія на алкоголь
  • алергія на хатніх кліщів, пилок та/ або пил
  • абразивні та повітронепроникні тканини, наприклад, шерсть або нейлон
  • нікель — метал, що зазвичай використовується у ювелірних виробах і годинниках
  • формальдегід
  • деякі миючі засоби, які часто називають «біологічними»
  • стрес
  • безсоння
  • потіння
  • дим від цигарок

Дізнайтеся більше про чинники, які впливають на шкіру.

Рішення

Контроль симптомів атопічного дерматиту на тілі

Не існує методів лікування атопічного дерматиту, але є кілька способів, які можуть допомогти хворим піклуватися про їх атопічну шкіру і навіть можуть подовжити періоди між загостреннями.
Найважливіше — зберігати шкіру постійно зволоженою за допомогою пом'якшувачів.

Пом'якшувачі

Пом'якшувачі (або інакше зволожувачі) повинні використовуватись щодня, незалежно від проявів симптомів.
Ці лосьйони, креми для обличчя, олійки для душу і добавки для ванни живлять і зволожують шкіру, зменшуючи її свербіння та пошкодження. Регулярне застосування пом'якшувачів допомагає зменшити свербіння.

Активні інгредієнти, які часто застосовуються у пом'якшувачах:

  • Жирні кислоти Омега-6 з екстракту енотери та виноградних кісточок. Вони заспокоюють і живлять уражену шкіру, відновлюючи природний захисний бар'єр шкіри.
  • Лікохалкон А (екстракт кореня солодки). Це природний антиоксидант із протизапальною дією, який зменшує почервоніння і заспокоює запалення.

Дерматологічний догляд

Під час загострень необхідний більш інтенсивний догляд з використанням спеціальних кремів на додачу до повсякденного зволоження. Ці креми часто містять гідрокортизон.

Місцеві креми часто необхідні при виникненні загострень. Оскільки ці креми можуть містити гідрокортизон, довгострокове їх використання не рекомендоване.
Заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl поліпшує зовнішній вигляд шкіри під час загострень.

Кортикостероїдм (такі як гідрокортизон) ефективні, швидкодіючі, здатні полегшувати свербіння і зменшувати запалення. Однак, вони мають деякі недоліки. Наприклад, довгочасне їх використання може призвести до тоншання шкіри.

З цієї причини їх не можна безперервно використовувати довгий час, до того ж вони не підходять для використання на немовлятах і дітях.

Клінічно доведено, що заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl дбайливо заспокоює уражену шкіру, значно поліпшує її зовнішній вигляд під час фази загострення. Цей засіб допомагає обмежити використання гідрокортизону під час загострень. Клінічні дослідження доводять, що Заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl показує той самий косметичний ефект, що й креми на основі 1% гідрокортизону. Заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl не є фармацевтичним препаратом і не замінює його.

Щоденна особиста гігієна при атопічному дерматиті на тілі

Хоча для різних людей фактори атопічного дерматиту можуть відрізнятися, є лише кілька ефективних змін у способі життя, які можуть принести користь:

Крім усього іншого, рекомендується носити бавовняний одяг — він м'який і зручний. Одягаючи бавовняні рукавички на ніч, Ви уникните подряпин під час сну.
Приймання душу краще, ніж ванни, але він не повинен бути тривалим, а температура води — не більше 32°С.

  • Підтримуйте низьку температуру та вологість в приміщенні для зменшення потовиділення.
  • Носіть м'який одяг, який тісно прилягає до шкіри. Бавовняний одяг зручний, його можна вдягати кількома шарами у зимовий період. Краще уникати тканин, що можуть нанести подряпини, таких як шерсть, а також тканин, які не дихають, наприклад, нейлону.
  • Зберігайте продукти по догляду за шкірою в холодильниу, тому що охолоджені креми значно полегшують свербіння.
  • Ведіть щоденник, у якому відзначайте всі причини, які викликають загострення.
  • Відпочивайте у місцях з прохолодним або помірним кліматом — щоб не було надто спекотно і занадто холодно.
  • Періть новий одяг перш ніж вдягнути його, щоб видалити подразнюючі барвники, фабричні позначки і бірки.
  • Вдягайте бавовняні рукавички на ніч, щоб запобігти подряпинам під час сну.
  • Вологе обгортання може допомогти зменшити свербіння й зменшити бажання чухатись (зверніться до свого дерматолога для отримання додаткової інформації).
  • Приймайте душ, а не ванни, але ніколи не використовуйте занадто гарячої води (вище 32°С). Душ повинен бути недовготривалим і не дуже частим.
  • Обмежуйте час обмивання 5-10 хвилинами.
  • Постійно використовуйте олійки для ванни (або для душу), оскільки вони забезпечують відновлення ліпідного шару та дбайливий догляд.
  • Уникайте жорстких губок або масажних щіток у ванні або під душем.
  • Займайтеся медитуванням і йогою, щоб зняти стрес.

Якщо Ви не впевнені, який спосіб догляду обрати, зверніться за консультацією до лікаря або дерматолога.