Гіперпігментація: що це таке – І як її розпізнавати

6 min. read
Показати більше

Гіперпігментація може викликати суттєві проблеми, оскільки темні плями, як правило, з'являються на обличчі, руках та інших відкритих частинах тіла, які найчастіше зазнають сонячного впливу, і їх буває важко приховати.

Ознаки та симптоми

ЩО ТАКЕ ГІПЕРПІГМЕНТАЦІЯ? ЧОМУ ВОНА ВИНИКАЄ?

Гіперпігментація проявляється у вигляді плоских потемнілих плям на шкірі, від світло-коричневого до чорного кольору, і може варіюватися за розміром і формою.

Гіперпігментація виникає, коли меланін виробляється в надлишковій кількості в окремих ділянках шкіри.

"Гіперпігментація проявляється у вигляді плоских потемнілих плям на шкірі, від світло-коричневого до чорного кольору, і може варіюватися за розміром і формою."

Є багато типів гіперпігментації, але наступні є найбільш поширеними:

 
Появу ластовиння спричиняє дія сонячних променів. Зазвичай воно з'являється на обличчі.

Пігментні плями, такі як вікові плями, часто бувають викликані впливом сонячних променів. З цієї причини вони з'являються здебільшого на тих частинах тіла, які часто бувають оголені, особливо на обличчі і на руках. Як правило, вони мають вигляд невеликих затемнених ділянок шкіри.

Мелазму або хлоазму часто називають "маскою вагітності", оскільки вона уражає 90% вагітних жінок. Це відбувається в результаті гормональних впливів, таких як зміни унаслідок вагітності або вживання протизаплідних таблеток, і спричиняє появу темних плям неправильної форми, які можуть бути досить великим, на обличчі або руках.

Післязапальна гіперпігментація виникає тоді, коли пошкодження шкіри або травма загоюється і залишає після себе рівну ділянку зі зміненим забарвленням. Характерна для людей, які страждають на вугрі. Також може бути викликана дією косметичних процедур, таких як дермабразія, лазерна обробка та хімічний пілінг.

Зверніться до Вашого дерматолога або фармацевта, якщо ваші темні плями почали кровоточити, свербіти, або змінили розмір чи колір, та у разі виникнення нових.

Причини Та Збудники

ЩО СПРИЧИНЯЄ ПОЯВУ ГІПЕРПІГМЕНТАЦІЇ І ТЕМНИХ ПЛЯМ?

Гіперпігментацію спричиняє надвиробництво меланіну — пігменту, який надає нашій шкірі, волоссю і очам їх природний колір, — у певних ділянках шкіри. Це перевиробництво може бути викликане цілим рядом факторів, але основні з них пов'язані з сонцем, або ж це генетичні, вікові фактори, гормональні впливи, пошкодження шкіри або запалення. Дізнайтеся більше про причини гіперпігментації.

Фактори, Що Викликають Гіперпігментацію

ОСНОВНІ ФАКТОРИ, ЩО ВИКЛИКАЮТЬ ГІПЕРПІГМЕНТАЦІЮ

Сонячне світло викликає вироблення меланіну, що робить його найголовнішою причиною гіперпігментації.

Вплив сонця є найголовнішого причиною гіперпігментації, оскільки саме сонячні промені викликають вироблення меланіну в першу чергу. Меланін діє як природний сонцезахисний засіб Вашої шкіри, захищаючи Вас від шкідливого впливу ультрафіолетових променів, саме тому з'являється засмага. Але надмірне перебування на сонці може призвести до порушення цього процесу, що призводить до гіперпігментації.

Як тільки темні плями утворюються, сонячні промені впливають на них, перетворюючи їх на ластовиння, вікові плями, мелазму або пост-запальну гіперпігментацію, отже, роблять ці плями ще більш темними.

Гіперпігментація на верхній губі може виникнути через гормональні зміни.

Обмеження кількості часу, який Ви проводите на сонці, закритий одяг та використання сонцезахисних кремів широкого спектру дії з високим ступенем УФ-захисту можуть допомогти знизити ризик розвитку гіперпігментації, а також запобігти погіршенню стану тих темних плям, які вже з'явилися.

Гормональні впливи є основною причиною розвитку одного з видів гіперпігментації, відомого як меланодермія або хлоазма. Цей вид особливо поширений серед жінок, оскільки вважається, що він виникає, коли жіночі статеві гормони естроген і прогестерон стимулюють надвиробництво меланіну, а також коли шкіра піддається впливу сонця.

На мелазму — форму гормонально спричиненої гіперпігментації — хворіє близько 90% вагітних жінок.

Появу мелазми спричиняє у першу чергу дія жіночих гормонів. Від неї страждають так багато вагітних жінок, що ця хвороба також відома як" маска вагітності ". Частіше зустрічається у людей з більш темною шкірою.

Гіперпігментація також є симптомом деяких захворювань, таких як аутоімунні і шлунково-кишкові хвороби, порушення обміну речовин і нестача вітамінів. Гіперпігментація також може бути побічним ефектом гормональної терапії, хіміотерапії , лікування антибіотиками, протималярійними препаратами, протисудомними та іншими препаратами.

Деякі хвороби і ліки, як відомо, викликають гіперпігментацію.

Фотоконтактний дерматит, спричинений барвниками хни або татуюванням, може призвести до залишкової гіперпігментації.

Деякі професії та заняття призводять до гіперпігментації через пов'язані з ними ризики отримання сонячних або хімічних опіків. Люди, які найбільше піддаються ризику через свій рід заняття,  —  це садівники, ті, хто працює зі смолою та дьогтем, а також працівники пекарень і парфумерних фабрик.

Виходячи з самої назви, післязапальна гіперпігментація з'являється після травми шкіри або запалення, наприклад, різаної рани, опіку, хімічного впливу, вугрів, екземи та псоріазу. Гіперпігментація виникає, коли шкіра стає потемнілою або знебарвленою після загоєння рани.

Рішення

ЯК МОЖНА ЗАРАДИТИ ГІПЕРПІГМЕНТАЦІЇ?

Дерматологічні процедури — процедури, що запобігають пігментації

Хімічний пілінг є одним із способів видалення гіперпігментації та відкриття нового шару рівномірно пігментованої шкіри.

Хімічний пілінг включає застосування кислотного розчину на обличчя, руки або ноги з метою видалення поверхневих шарів шкіри. Ці хімічні речовини наносять на шкіру, щоб викликати пухирці і щоб у кінцевому підсумку поверхневий шар шкіри відлущився, відкривши під собою нову та рівномірно пігментовану шкіру.

Лазерна терапія має такий самий ефект, але, як правило, більш продуктивна, оскільки дерматолог має більше контролю над інтенсивністю процедури. Вона включає в себе "випалювання" постраждалих ділянок шкіри за допомогою використання високоенергетичного світла. У найпростійшому вигляді ця процедура проводиться лише на епідермісі (поверхневому шарі), в той час як більш інтенсивні методи лікування можуть проникати в найглибші шари шкіри.

Лазерна терапія має такий самий ефект, як хімічний пілінг, але застосовується більш продуктивно.

Ці дерматологічні процедури можуть бути дуже ефективними проти гіперпігментації, але вони дорогі і передбачають грубе втручання. Через те, що вони здатні подразнити, призвести до запалення або навіть спалити шкіру, вони насправді можуть стати причиною пост-запальної гіперпігментації, особливо у людей із темною шкірою.

Інші варіанти

Останнім часом з'явилася велика кількість косметичних засобів, націлених зменшити гіперпігментацію . Більшість із них спирається на один з наступних активних інгредієнтів, щоб послабити виробництво меланіну і зменшити появу пігментних плям.

  • Донедавна гідрохінон був найпотужнішим із активних інгредієнтів для лікування гіперпігментації. Він досі доступнй у деяких ліках, що продаються без рецепта у США, але тільки у низьких концентраціях 2% або менше. Гідрохінон може також викликати післязапальну гіперпігментацію, оскільки є подразником для шкіри.
  • Арбутін є природним джерелом гідрохінону і одним із ключових інгредієнтів, що використовуються у засобах для відбілювання шкіри в Азії. Він не настільки сильний та ефективний, як промислово вироблений гідрохінон, але ризик його використання також існує.
За останні роки з'явилася велика кількість кремів для лікування гіперпігментації.
Деякі засоби для лікування гіперпігментації можна застосовувати як для обличчя, так і для тіла.

  • Койєва кислота є побічним продуктом процесу ферментації під час виготовлення японського рисового вина саке. Вона вважається відносно безпечним і природним засобом та досить слабким інгібітором продукування меланіну. Була заборонена у багатьох країнах.
  • Похідні речовини від вітаміну C також продемонстрували, є відносно ефективними проти гіперпігментації. Вони часто використовуються у поєднанні з іншими активними інгредієнтами.
  • Похідні речовини від ретиноїдної кислоти, також доведені як відносно ефективні у лікуванні гіперпігментації. Але вони також можуть подразнити шкіру і зробити її більш чутливою до сонця, що у свою чергу погіршить гіперпігментацію. Стурбованість науковців з приводу взаємозв'язку між ретиноїдами і вродженими дефектами також означає, що використання цих засобів не рекомендується для вагітних та жінок, які годують груддю.
  • Азелаїнова кислота також побічно впливає на вироблення меланіну і може знизити гіперпігментацію. Практично не має впливу на ластовиння та вікові плями. Здатна викликати подразнення та запалення шкіри.

Доведено, що B-резорцин, основний активний інгредієнт лінії EVEN BRIGHTER, зменшує появу темних плям.
Щоденне використання сонцезахисного крему широкого спектру може допомогти запобігти гіперпігментації.

"Випробування показали, що B-резорцин є досить ефективним для зменшення виробництва меланіну."

B-резорцин або бутил резорцин — це основний активний інгредієнт клінічної лінйки Eucerin Even Brighter. Фактично не викликає подразнення шкіри і є ефективним проти таких основних видів гіперпігментації, як мелазма та вікові плями.

Клінічно доведено, що B-резорцин починає видимо зменшувати темні плями вже через чотири тижні. Регулярне використання може дати навіть більш високі результати. Дізнайтеся більше про B-резорцин.

Вважається, що інші способи догляду — такі як лікування олією жожоба, лимонним соком або безцукрова дієта, — також можуть бути ефективними проти гіперпігментації. Тим не менш, немає жодних наукових доказів на підтримку цих тверджень.

Який би варіант Ви не обрали, використовуйте сонцезахисний крем широкого спектру кожного дня, щоб запобігти подальшому розвитку гіперпігментації. Денний крем лінії Eucerin Even Brighter містить УФ-захист, а також B-резорцин, що допоможе Вам зменшити наявні пігментні плями.

Пов'язані продукти